Uppfödarregister

Är du uppfödare och medlem NERK och önskar komma med i uppfödarregistret eller vill göra ändringar, fyll i formuläret.

Vill man läsa mer om de olika raserna, besök SVERAKs rasguide.


ABESSINIER

S*Olvondalen’s
Anqi Lindblom-Ahlm
0730-639162
olvondalen@yahoo.se
olvondalen.abyfriends.com

S*Prospero’s
Lars & Michaela Vanek
08-57 97 22 44
prosperoaby@yahoo.se
prospero.abyfriends.com

SE*Akahana’s
Erina Flinkman
076-8644914
erinaf89@hotmail.com
www.akahanas.se
(Somali)


BRITTISKT KORTHÅR

SE*Alva Älvan’s
Robert & Linda Bergkvist
070-2028424, 073-0302006‬
‪Alvaalvans_britter@telia.com‬
‪www.alvaalvans.se‬

S*Brisolid’s
Emma Erensjö
0707-301441
emma.erensjo@gmail.com

S*Glen Mores
Irene Håberger
070 437 5577
irenehaberger@me.com
www.irenehaberger.cybersite.nu

S*Hennerdals
Denise & Edvard Hennerdal
019-505 40 50, 0733-55 55 76
britter@hennerdal.com
www.hennerdal.com

S*Pearlymoon’s
Mimmi Lovén
0151-212 01, 070-497 61 81
pearlymoons@hotmail.com
pearlymoons.moonfruit.com

SE*Trashanken’s
Maud Strid
076-3140130
maud_strid@hotmail.com

S*Ullstrumpans
Anna Maria Resare
073-073 15 45
iaresare@hotmail.com
www.ullstrumpans.se
Föder även upp Helig Birma


BRITTISKT LÅNGHÅR se BRITTISKT KORTHÅR


BURMA

S*Golden High’s
Malin Helmker
076-218 31 78
burmesia_91@hotmail.com
www.goldenhigh.dinstudio.se


CORNISH REX

S*Avec’s
Anne Ericsson
08-53 04 24 24, 070-240 44 19
anne.bjorn@tele2.se

S*Hub Cats
Agnetha Andersson
073-0203180
Shubcats@hotmail.se

S*Silvafeleses
Louise, Håkan & Marina Moritz
019-29 84 26
silvafeleses@telia.com
Föder även upp Norsk Skogkatt

S*Vox Bauers
Bodil Filipsson & Johan Bennelöv
0690-130 50, 070-657 82 50
VoxBauers@telia.com
voxbauers.weebly.com

S*Änglarna’s
Frida Marklund
08-656 79 77, 070-555 94 44
info@anglarnas.com
www.anglarnas.com


DEVON REX

S*Aira Lous
Gona Vilsker
070-0229805
gona.vilsker@gmail.com

S*Xotic Islands
Hanna Griffin
070-655 18 37
griffin-666@hotmail.com
www.xoticislands.weebly.com


EGYPTIAN MAU

SE*Broqvist
John Fisher
072-7281240
john@kkhh.se
http://www.egyptianmaus.se/


EXOTIC – se PERSER


HELIG BIRMA

S*Apple Road’s
Birgitta Kangedal Holm
019-611 02 53
b.kangedal@comhem.se
www.appleroads.se

S*Birmasweet’s
Suzanne Pettersson
076-2528346
sussi-p@hotmail.com

SE*Chickweeds Cats
Annika & Göran Filander
070-6802972
goa.filander@comhem.se
FB: Annika Filander

S*Chocolate Queen
Ann-Marie Juhlin
019-25 39 93, 070-556 0815
annmarijuhlin@hotmail.com

S*Estabolyckan’s
Carina P Alfredsson
0582-510 50
rolle.alfredsson@telia.com
www.estabolyckans.se

S*Gulledej’s
Annica Petersén
0586-35618, 073-765 5362
anteros@anteros.se
www.anteros.se

S*Kilenskogens
Maud Gruffman
070-477 89 93
maud@kilenskogens.se
http://www.kilenskogens.se

S*Linéahusets
Ewa Hagel
019-202525, 070-6311525
ewa@lineahusets.se
www.lineahusets.se

S*Lyckotassens
L Johansson, M & S Dahlsberg
0586-340 36
LenalLJohansson@telia.com
www.freewebs.com/lyckotassen

S*Mandelstenen
Kristina Norén
0735-14 22 49
noren@bredband.net
www.birmor.se/mandelstenens

S*Mementos
Liz & Jussi Verkénius
0702492182
liz.verkenius@telia.com
www.mementoscats.se

S*Mo De Anns
Anna Ekstrand
0581-407 21, 073-093 32 02
frostnattens@hotmail.se
www.modeanns.hemsida24.se

SE*Norlids
Anna Lidström
‪072-1829927‬
‪alidstrm@gmail.com‬
‪‬http://www.norlids.se

S*Provitas
Anna Wallin
018-32 37 07
wallina@bredband.net
www.katter.nu/provitas

S*Sajberkattens
Lena Berglund
019-23 02 01
lena@sajberkattens.se
www.sajberkattens.se

SE*Shinseina
Agneta Ehrenholm
070-6831556
se.shinseina@gmail.com
www.shinseina.se

S*Sidenspinnarens
Karin Skånberg
0151-140 20
sidenspinnarens@spray.se

S*Snölyktans
Jennie Kallström
070-600 57 06
jennie.kallstrom@telia.com
www.snolyktans.se

S*Sun Bell’s
Gerd Andersson & Peter Johansson
019-33 04 92
sunbells@glocalnet.net

Taropaves
Eva Porat
070-810 25 26
eva.porat@telia.com

SE*Tofsmesen
Marita Ling
‪070-7554897‬
‪maritaling@hotmail.com‬
http://www.123minsida.se/Tofsmesen/

S*Ullstrumpans
Anna Maria Resare
073-073 15 45
iaresare@hotmail.com
www.ullstrumpans.se
Föder även upp Brittisk Långhår

S*Ziblora’s
Inger Landen
073-4337734
zibloras@msn.com
www.zibloras.cybersite.se


MAINE COON

S*Azurecoon’s
Katarina Olsson
0590-716 19, 070-697 16 19
059071619@telia.com
www.azurecoons.se

S*Billowius
E Billow & S von Zedtwitz Liebenstein
0550-66 00 40
info@billowius.se
www.billowius.se

S*Country Dream’s
Jeanette Lindberg
0158-124 56
countrydreams@telia.com
www.mainecoons.se

SE*Gyllenstrålen’s
Magdalena Gullberg
070-414 34 01
magda-lena.g@tele2.se
www.gyllenstralens.se

SE*HeavenArch’s
Therese Lantz Jörgensen
070-1416298
therese.jorgensen@gmail.com
www.heavenarchs.se

S*Kaserna’s
Ewa Ottosson
0528-712 77, 073 999 27 70
ottosson.ewa@telia.com
www.kasernas.se
Föder även upp Ragdoll

SE*Korsárs Katten
Eva-Karin Korsár
070-5530287
korsarskatten@telia.com
www.korsarskatten.n.nu

S*Ladystar
Carina Larsson
019-505 40 001, 076-0771855
ladylord40@hotmail.com
www.ladystar.be
Föder även upp Ragdoll

SE*Luddtassens
Amanda & Anette Gylling
070-3627717
amanda.gylling@hotmail.com
www.luddtassen.se

SE*Mo’Ce’Es’ Cat’s
Esmira Zecevic
070-79 561 76
esmira.zecevic@hotmail.com

S*NorthernBaltics
Tore Jacobsson
08-520 341 23, 070-9611 312
tore@landsort.com
www.northernbaltic.se

S*Rumpkullan’s
Carina Hellqvist
070-552 86 11
carina.hellqvist@telia.com
www.rumpkullan.se

S*Sweet Honey’s
Annika Valjus Skogman
073-717 06 98
annika_valjus@hotmail.com
www.sibirisk-katt.se
Föder även upp Sibirisk Katt

SE*TreTroll’s
Åsa Jacobsson Schelin
070-7711226
tretrolls@gmail.com
www.tretroll.se

SE*Vestaskogen
Alice Nordström
073-043 94 49

SE*WildTail’s
Camilla Lingeby
070-372 0980
camilla@wildtails.se
www.wildtails.se


NEVA MASQUERADE – se SIBIRISK KATT


NORSK SKOGKATT

S*Beyond
Birgitta Åberg
0589-511 64, 070-641 99 47
bibbi.aberg@telia.com
www.bibbiskatter.se

S*Dunkeltass
Maria Mellström
019-33 11 99
maria.mellstrom@headlight.se
www.dunkeltass.se

S*Isgården’s
Catherine Olsson
0582-136 44
mailatilloss@isgardens.com
www.isgardens.com

SE*Kattzelius
Maria Jansson
019-20 10 44
mjau@kattzelius.se
www.kattzelius.se

S*Luddhuvet’z
Madeleine Rugner
maddepadde20@hotmail.com

S*Micehunter’s
Anette Samuelsson Nilsson
073-687 17 77
anette@micehunter.se
www.micehunter.se

S*Rockringen’s
Barbro Åberg & Ulf Lindström
070-664 11 44
barbro.aberg@telia.com
Youngguns Norsk Skogkatt

S*Skottvallens
Britt-Maria & Lars-Erik Pedersen
britt.maria@telia.com
skottvallens.wordpress.com

S*Spin Engine’s
Gunilla & Andrea Spångberg
076-165 80 77
gunilla@spin-engine.net
www.spin-engine.net

S*Svartträsket’s
Martina & Robin Helly
08-574 128 01, 070-495 00 55
svarttraskets@telia.com
www.svarttraskets.com

SE*Sweet Wolverines
Pia Eriksson
070-142 58 30
tippexno1@hotmail.com
sweetwolverines.wordpress.com

SE*Thojonis
Rose-Marie Wahlström
073-908 5123
rosie_wahlstrom@hotmail.com

SE*Torplyktan
Andrea Eriksson
0584-47 30 55
andrea@torplyktan.se
www.torplyktan.se

SE*Trollvinter
Susanne Hietalahti
070-943 81 48

S*Utblicken’s
Ylva Ehrenbåge
019-57 18 30
ylva.ehrenbage@telia.com
www.utblickens.se

SE*Wilfliz
Olivia Vall Spellas
070-9187601
olivia.wall@live.com

S*Youngun’s
Kerstin Carlzon
070-368 63 81
kerstin2181@hotmail.com
www.younguns.se


OCICAT

S*Hot Country’s
Lena Boskär-Lööf
0587-601 03
boskarlof@telia.com
eriksdal.net/hotcountrys

SE*Hot Thunderean’s
Hans Boskär & Paulo V. Boskär
0735-00 78 33
thunderean@boskar.nu
www.thundereans.com


ORIENTAL – se SIAMES


PERSER

S*Brånsta’s
Anette Andersson
073-9360125
6905andersson@telia.com
www.branstas.com

S*Böörs
Lena Böörs
019-20 22 55
lena.boors@uvtcmail.se
www.boors.se

S*Kashâya’s
Tina Häger
019-12 92 59, 070-220 31 31
019129259@bredband.net
hem.passagen.se/skashayas

SE*Kattängens
Veronika Sjöstedt
0586-59182, 072-322 75 25
virresjostedt@yahoo.se

SE*Lovely Godiva’s
Jessica Sjöberg
076-186 52 28
jessicanordin_89@hotmail.com
www.lovelygodivas.cybersite.se

S*Luddbollen’s
Laila Segerqvist
0580-440 36
laila.segerqvist@telia.com

Mariposa’s
Marie Källgren & Liv Bergström
019-28 13 69, 070-565 90 56
mariposas@telia.com
biphome.spray.se/mariposas


RAGDOLL

SE* Alva Älvan’s
Robert & Linda Bergkvist
070-2028424, 073-0302006
Alvaalvans_britter@telia.com
www.alvaalvans.se

S*DolliDays
Lilian Carlberg
0586-338 01, 076-336 63 54
lukalian@hotmail.com
www.dollidays.se

S*Grand Chatez
Bitte Wadsten
019-611 57 24, 070-311 72 48
b.wadsten@telia.com
www.grandchatez.com

S*Gårdös
Annika Esplund
019-23 02 57, 073-026 02 07
annika.esplund@swipnet.se
www.gardos.se

S*Kaserna’s
Ewa Ottosson
0528-712 77, 073-999 27 70
ottosson.ewa@telia.com
www.kasernas.se

S*Ladystar
Carina Larsson
019-50540001, 076-0771855
ladylord40@hotmail.com
www.ladystar.be
Föder även upp Maine Coon

SE*Mångudinnan
Marie Wallgren
019-58 11 43, 076-822 98 05
dennis.wallgren@comhem.se
mariesragdoll.dinstudio.se

SE*Rednavus
Josefin Suvander
070-2802501
josefin.suvander@gmail.com

S*Råttfångarns
Lena och Björn Nyström
0761844548
ossi@live.se

SE*SoftEye’s
Berit Andreasson
070-3636568
softeyesragdolls@gmail.com
https://www.facebook.com/pg/softeyesragdolls/about/

SE*Silverkällans
Linda Gustafsson
070-6199875
lindagustafs@hotmail.com
https://m.facebook.com/Silverkallans

Sirocco’s
Anita Ejnefalk
070-2502581
a.ejnefalk@gmail.com
siroccoragdolls.se

S*Wihlthos
Anna Wihlstrand
0503-200 39, 070-40 24 296
wihlthos@hjomail.se

S*Willénkatten
Lena Johansson
019-56 03 76, 070-273 63 68
gote.johansson@comhem.se
www.willenkatten.dinstudio.se


SELKIRK REX

S*Vanilla’s
Tiina Broxvall
070-7290231
tiinabroxvall@hotmail.com
http://vanillasselkirkrex.weebly.com/


SIAMES

S*Casa el Gatos
Regina & Rolf Kimnäs
regina@kimnas.se
www.kimnas.se

SE*Happy Monkey’s
Alexsandra Pettersson
alexas_92@hotmail.com

SE*Topparrot’s
Agneta & Alexandra Stenström
070-23 31 977,  070-23 11 024
aggan73@hotmail.com
Facebook: Topparrot’s Cattery
Föder även upp Orientaliskt korthår

SE*Witty Funny’s
Cathrin Lindkvist
070-2099113
cathrinl@hotmail.se
Föder även upp oriental


SPHYNX

SE*Empress S
Sara Andersson
019-611 28 22, 0736-54 20 87
sara.krut@gmail.com
www.empresss.se
Föder även upp Brittisk Korthår

SE*Hitta Vilse
Anna-Parisa Wirén, Patrik Danielsson
070-9399266, 073-3556550
anna@hittavilse.com
hittavilsecat.wordpress.com

S*Sayyads
Therese Larsson
0587-600 90, 070-263 41 51
sayyad@live.se
www.sayyads.se


SIBIRISK KATT

SE*Boijhlin’s
Camilla Boije
070 – 538 80 76
cboije.78@gmail.comon

S*Dust & Dawn
Madeléne Stumsner
019-22 28 22, 070-556 30 09
info@dustanddawn.se
www.dustanddawn.se

SE*Hökhöjdens
Marie Johansson Hero
070-3214262
hokhojdens@telia.com
hokhojdens.webnode.se

S*Muscardinus
Jeanette Andersson
muscardinus@telia.com

SE*Solenakatten
Lena Öqvist
0707732572
lih.oqvist@gmail.com
SE Solenakatten -Sibirisk katt

S*Solsibs
Airi Andersson
0589-14 100, 070-717 38 55
solsibs@telia.com
www.solsibs.se

SE*Zannevs
Susanne Berg
070-7681775
susanne7854@gmail.com
zannevs.wordpress.com


Norsk skogskatt NFO d 22